Partneři

Zakládající partneři

Významní partneři

Partner


 


Evropští partneři

Šance pro budovy je partnerem významných evropských asociací


National Partner of the Secretariat

National Supporting Partner

National Data Provider


Adaptace budov na změnu klimatu
Podpořeno grantemPartner projektu

Mobilní aplikace poradí jak co nejlépe vybrat energeticky úsporné materiály

Fraunhoferův institut v Německu vyvinul mobilní aplikaci, která zákazníka provede světem energeticky úsporných materálů na výstavbu domů. Poskytuje rychlý a nezávislý přehled dostupných materiálů, včetně jejich parametrů.

Na internetu jsou stovky nabídek firem a nejrůznějších energeticky úsporných materiálů, většina firem tvrdí, že jejich materiál je ten nejlepší. Zákazník se tak ocitá tváří v tvář mnohdy zcela protichůdných nabídek a informací, ve kterých je těžké se zorientovat. Proto odborníci z Frauhoferova institutu z evropských dotací vyvinuli aplikaci, která má poskytovat nezávislé odborné informace. 
Aplikace ENBUS umožňuje vyhledávání v několika zákadních sektorech jako jsou okna, zatelplení, ventilace a ohřev. Během chvíle poskytne informace k porovnání jednotlivých produktů na základě jejich technických parametrů jako je prostupnost tepla atd. Pomůže tak investorovi spočítat úspory dříve, než zainvestuje.
Program počítá s potenciálními úsporami eneregie pokud se vymění například okna. Je možno vybrat mezi střemi standardizovanými typy obydlí (rodinný dům, řadovka, byt) a mezi dvěma typovými lokacemi (typ Kodaň a typ Mnichov).
"Nabízíme více než pouze ukázku teoretických úspor," říká Thomas Fischer, projektový manažer Frauhoferova institutu. "My ukazujeme, jak se jejich investice do energetických úspor přeměňuje v reálné ekonomické výhody v eurech a centech."
Aplikace je zatím dostupná v anglickém jazyce a jen pro iPhony, popřípadě lze některé části spustit z internetových stránek projektu ENBUS.
Podobná aplikace existuje i v Česku. Na stránkách Státního fondu pro životní prostředí lze použít kalkulačku na výpočet možné podpory v programu Nová zelená úsporám. Pro Ministerstvo životního prostředí ji vyvinul analytik Jan Antonín ze Šance pro budovy.


Další články na toto téma

Studie

Akce

Kdo jsme

Pro média

Kontakt