Partneři

Zakládající partneři

Významní partneři

Partner


 


Evropští partneři

Šance pro budovy je partnerem významných evropských asociací


National Partner of the Secretariat

National Supporting Partner

National Data Provider


Adaptace budov na změnu klimatu
Podpořeno grantemPartner projektu

Vláda chce „masivně zateplovat“. Proč tedy odmítá závazný cíl pro energetickou účinnost?

Praha 19. 3. 2014

Premiér Sobotka pojede zítra na setkání lídrů evropské osmadvacítky obhajovat pouze jeden závazný cíl pro snížení emisí CO2. Jde tím proti vládním slibům. V koaliční smlouvě i programovém prohlášení se totiž vláda zavázala k „masivní podpoře zateplování“. Bez závazného evropského cíle pro energetickou účinnost, který navrhuje Evropský parlament, ale jen těžko zaručí odvětví energeticky úsporného stavebnictví stabilitu a jistotu, že se pravidla hry nebudou měnit každé čtyři roky.  

Úspory energie a zvyšování energetické účinnosti hrají v aktuální debatě o energetické politice Evropské unie stále větší roli, Evropský parlament proto v únoru tohoto roku vyzval Evropskou komisi, aby v oblasti nové politiky klimatu stanovila do roku 2030 závazný cíl na zvýšení energetické účinnosti o 40 % oproti roku 1990. Pro závazný cíl pro energetickou účinnost v Bruselu většinově hlasovali i čeští europoslanci zastupující strany vládní koalice. Jednat se o tom bude v následujících dvou dnech na Evropské radě.  

Navrhovaného závazného cíle zvýšit energetickou účinnost o 40 %  do roku 2030 lze dosáhnout jen v oblasti úspor energie v budovách a to prodloužením rámce směrnice o energetické účinnosti. Koncepční přístup státu k této oblasti by prospěl všem. Přispěl by k rychlé tvorbě pracovních míst napříč republikou, podpořil ekonomiku v regionech nebo pomohl desítkám tisíců domácností ke kvalitnějšímu a energeticky úspornému bydlení. Firmy by získaly větší jistotu pro strategická investiční rozhodnutí, například zda mohou bez obav stavět nové výrobní linky v Česku či vyškolovat zaměstnance, jejichž dovednosti jsou pro kvalitu výsledné stavby klíčové. 

Na konkurenceschopnost energeticky náročného průmyslu by přitom tyto požadavky nemusely mít žádný negativní vliv, tato odvětví by do úspor a vyšší účinnosti měla investovat dobrovolně, ve chvíli, kdy se jim taková investice vyplatí. Česká vláda má po ruce dostatek možností i velkou flexibilitu, jak efektivní nakládaní s energií zařídit a vytěžit z něj maximum pro podporu české ekonomiky.

Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy, řekl:

 „Vláda Bohuslava Sobotky není konzistentní. Jak jinak si vysvětlit, že se v programovém prohlášení i koaliční smlouvě zavázala k „masivní podpoře zateplování“ a přitom nepodporuje závazný celoevropský cíl pro energetickou účinnost? Sektor energeticky úsporného stavebnictví potřebuje dlouhodobé cíle přesahující jedno volební období, aby mohl bez obav investovat do nových výrobních linek v Česku nebo vyškolování zaměstnanců.“ 

 Studie

Akce

Kdo jsme

Pro média

Kontakt